Güneş Enerjili Öz tüketim Sistemleri

Güneş enerjili öz tüketim sistemi nedir? Aküsüz Güneş enerjisi sisteminden nasıl elektrik üretebilir? Elektrik olan konutlarda güneş enerjisinden nasıl elektrik üretilebilir? Öz tüketim inverterleri nasıl çalışır?

Öz tüketim sistemleri şebekeye bağlı olmayan on grid güneş enerjisi sistemlerdir. Güneş Enerjili Öz tüketim sistemlerinde inverter seçimi doğru yapılmalıdır. Çünkü her on grid inverter öz tüketim olarak kullanılmamaktadır. Öz tüketim inverterler şebekeye elektrik vermeden gündüz tüketimi karışlamak için kullanılmaktadır. Bunun için güneş enerjili öz tüketim sistemlerinde kullanılacak olan inverterlerin limiter yani akım trafolu olması gerekmektedir.

Örnek güneş enerjili öz tüketim sistemi analizi

Örnek olarak 3 kW öz tüketim sistemini ele alacak olursak gündüz güneşli saatlerde güneşten gelen enerji direkt olarak tüketilerek gündüz elektrik faturası en minimum düzeye indirgenmektedir. Sistemde akü bulunmamaktadır.

Sistem şu şekilde çalışmaktadır. Örneğin gündüz evimizde 5 kW lık bir enerji tüketilmekte bu enerjinin 3 kW güneş enerjisi tarafından karşılanmakta geriye kalan 2 kW ise şebekeden kullanılmaya devam edilmektedir. Tam tersi durumda ise evde kullanım 2 kW olduğunda evde ki kullanımın tamamı 3 kW lık sistemden karşılanmakta ve artan 1 kW enerji ise şebekeye verilmeden çöp olmaktadır. Bu sistemde herhangi bir izin ya da proje zorunluluğu bulunmamaktadır. Sistemde fazla enerji depolanamayacağı için sistemin kurulacağı yerdeki sabit elektrik tüketimi referans alarak sistem tasarlanmalıdır.

Güneş enerjili öz tüketim sistemleri istenildiğinde şebekeye satışlı sistemlere dönüştürülebilir.